csillikpeter
csillikpeter
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
ra
 
Cikkek
Cikkek : Kzgazsdasgi szemle

Kzgazsdasgi szemle

Dr. Csillik Pter  2006.01.29. 13:46

Hipotzisek a knlat, a kereslet, a foly fizetsi mrleg s az inflcigyorsuls meghatrozirl

Kzgazdasgi Szemle, XLII. vf., 1995. 9. sz. (871-881. o.)

CSILLIK PTER

Csillik Pter az llami Bankfelgyelet fosztlyvezetje.

Hipotzisek a knlat, a kereslet, a foly fizetsi mrleg s az inflcigyorsuls meghatrozirl


A cikk ttekinti a pnzelmlet nhny kiemelt krdst: a megtakarts, a beruhzs, a jvedelemtermels, a kereslet, a fizetsi mrleg, az inflcigyorsuls, az eladsodottsg problmit ksreli meg egyszer modellek alkalmazsval elemezni. A szerz arra a kvetkeztetsre jut, hogy e krdsek majd mindegyike kielgten megvlaszolhat a pnzmennyisg fogalmnak bekapcsolsa nlkl. A ksbbiekben ttr a rvid tv nvekedsi krdsek elemzsrl a hossz tv gyek vizsglatra; jelzi, hogy az innovci­koalci fogalompros segtsgvel juthatunk tovbb e terleten, ezzel igyekszik hidat verni a szerz a Kzgazdasgi Szemle 1989. szeptemberi szmban kzlt cikknek a gazdasgi nvekeds ltalnosabb okait feszeget megllaptsai s a jelen pnzelmleti tzisek kztt.
Jelen rs rendszerezni igyekszik a jegybank ltal meghatrozott kamatlb s a fisklis politika megszabta adkulcsok, a kltsgvetsi kiadsok fggvnyben a knlatot s az ettl eltr keresletet, a kettejk klnbsgt jelent fizetsimrleg­hinyt, illetve arnyukat tkrz inflcigyorsulsi rtket tartalmaz sszefggseket, mgpedig elsknt olyan gazdasgot vizsglva, ahol nincs a gazdasgi szereplk kezben jelents mrtk llampapr­llomny, vagyis a kltsgvets minden deficitje elsdleges deficit. Majd ezt feloldva, a kemnyen eladsodott orszgokat elemezzk, ahol az llampaprok utn fizetett kamat jelents sszetevje a kltsgvets hinynak.

Elemzsnk sok tekintetben igen elnagyolt lesz, vgs clunk, hogy elksztsk egy pnz nlkli pnzelmlet szmra a talajt, mivel gy vlem, hogy a pnzelmlet ltal felvetett fontos krdsek szinte mindegyike knnyebben s pontosabban megvlaszolhat a pnz fogalmnak bekapcsolsa nlkl, mint azzal egytt. Remnyem szerint a pnzzel (pnzmennyisggel) kapcsolatos kutatsok elbb­utbb a numizmatk kutatsi terletv vlnak, s nem zavarjk tovbb a pnzelmlet krdseinek oly izgalmas mezit.

(Pontostva az elmondottakat, nem gy gondolom, hogy a pnzgazdasgban nincs pnz - magam is lttam mr pnzt, hnap elejn gyakrabban, hnap vgn ritkbban -, mindssze gy vlem, hogy a pnzelmlet lnyeges krdsei ltalban knnyebben megvlaszolhatk a pnzmennyisg explicit szerepeltetse nlkl, mint azzal egytt. A cikk 23 kplete kzl csak egyben szerepel explicite a pnzmennyisg, a tbbibl nmi fradsggal kiirtottam ezt a modellelemet. Nem ltom akadlyt, hogy valaki visszarja azokat, csak nem hinnm, hogy tl sok rtelme lenne.)

Valjban a fenti kijelents nem j, amikor a jegybank tevkenysgt arra korltozza, hogy piaci adsvtelek mellett szablyozza a gazdasgot, s lehetv teszi, hogy adott kamatlb mellett tetszleges mrtk refinanszrozsi lehetsgben rszesljenek a bankok, akkor a gyakorlatot tekintve a pnz mr kiiktatdott a monetris politika lnyeges eszkzei kzl, a klnfle pnzaggregtumok megfigyelst inkbb csak a hagyomnyok miatt folytatjk, de a kzvetlenl meghatrozott kamatlbak minden fontos vltoz - fizetsi mrleg, rvltozs, jvedelem, fogyaszts, beruhzs - rtkt befolysoljk, tbb­kevsb fggetlenl attl, miknt alakultak a pnzaggregtumok s a pnz forgsi sebessge. Kicsit ms a helyzet, amikor mennyisgi kvtkat alkalmaznak az egyenslyinl alacsonyabb kamatlbakkal, vagy a ktelez tartalkolssal bonyoltjk a helyzetet. Ekkor a mestersges akadlyok s a refinanszrozsi kamatlb egytt hatrozza meg az rvnyes kamatlbat, de ezt clszer komplikl eszkznek, adflnek tekinteni, olyannak, aminek a kedvrt nem indokolt a barbr pnzt a pnzelmlet exkluzv vilgba beengedni.

A modellpts hagyomnyos nehzsgeivel kell megbirkznunk, mivel egy kellen sszetett modell csak egy primitv vltozat felltztetsvel rhet el, de a primitv vltozatnak is valamelyest hihetnek kell lennie. Elsknt gy egy egyenslyi, nem nvekv, nem eladsodott, teljesen nyitott gazdasgbl indulunk ki, meghatrozzuk az egyenslyi kamatlbat, a megtakartsi rtt, a beruhzst, majd a nem egyenslyi vltozatokat: a nylt, fizetsimrleg­hinyos gazdasgokat, a zrt, inflatrikus gazdasgokat, a flig nyitott gazdasgokat elemezzk, rszletesebben megvizsgljuk a nvekedsserkents lehetsgeit is. Majd kzeltve a realitsokhoz, az eladsodott llam gazdasgokat elemezzk tbb nekifutsban. Ezt kveten trnk t a hosszabb tv elemzsre, s javaslatot tesznk arra, hogy milyen gygyszert milyen betegnek hasznos beadni. Orvosi analgival lve: a futs ugyan nagyon hasznos az egszsg megvsra, de kzvetlenl infarktus utn aligha megfelel terpia. Nem clszer olyan gazdasgot lnkteni, ahol a fenntarthat nvekeds ltalnos felttelei nem adottak. Ott csak e felttelek megteremtse lehet a kzvetlen cl.

A tanulmny mfaja nem teljesen homogn. Gyakran matematikai­kzgazdasgi megfontolsokat alkalmaz, de a legegyszerbb logaritmikus egyenleteken, elemi derivlsi szablyok ismeretn tl nem kvetel semmifle ilyen trgy elkpzettsget az olvastl. Van egyfle idegenkeds a jelenleg fut divatos iskolk tanaitl, de a kritika ritkn vlik explicitt. Nem hasznlok statisztikai bizonytst, mivel gy vlem, az csak egy ksbbi stdiumban vlik majd fontoss, ha elfogadott lesz, hogy valsgosan e krdsekrl folyik a vita, s a hasznlt fogalmak megfelelnek az elemzshez.

A hosszabb tv elemzs msfle megkzeltst kvn, itt a kzgazdasgtan a szociolgia nlkl szinte mozgskptelen. A gazdasgi nvekeds trsadalmi begyazottsga a meghatroz elem, s itt a korbbi absztrakt trgyalsi mdot fel kell adnunk, a hazai tapasztalatok alapjn kell a krdsekrl szlni. Vgl aktulis pnzpolitikai krdsek is szksgkpp szba kerlnek, amelyekben implicit mdon az elmlt vek hazai pnzpolitikai gyakorlatnak kritikai elemzse is szerepel.

A cikk megrshoz jelentsebb irodalmat tekintettem t, ami azonban szinte mindig hivatkozatlan marad. Ennek oka az, hogy ha nyltan szllnk vitba valamely iskolval, akkor elszr annak tteles ismertetsre kellene sort kerteni, ami viszont remnytelenl bonyoltan a dolgot. Pldaknt mgis megnevezek egy tmt, a makrokonmiai rvid tv nvekeds krdst. Nyitott gazdasg esetn a keynesi keresletlnkt terpia semmitmond, mivel a tlkereslet miatt esetlegesen bekvetkez remelkedsek mellett a klfldi termkek versenyelnye megfosztja a hazai termelket attl, hogy kihasznljk a tbbletkeresleti elnyket, gy a knlat nem lehet kereslet ltal meghatrozott. (Kldor ezt bvebben elemzi Nagy­Britannia hbor utni trtnete alapjn.) Nem szerencss a neoklasszikus megkzelts sem, mivel ott a tke s a munka szerepel magyarz vltozknt, holott pp azt kellene megmagyarzni, hogy mirt pont annyi tkt s munkt alkalmaztak, s nem azt, ha ennyit alkalmaznak, akkor mennyi lesz a termk. A dolgozatban azutn megprblom a profitmaximalizcis eljrst alkalmazni azzal a makrogazdasgi kzhellyel kombinlva, hogy termelsbvls esetn a munkavllalk pozcija a brtrgyalsokon ersdik.

Clszertlen lenne e vita elzetes bemutatsa, magbl a fszvegbl kell kiderlnie lltsaimnak, melyek az empirikus bizonytkok bemutatsnak hinyban j esetben is csak logikus lltsgyjtemnynek, azaz hipotziseknek minslhetnek.

Az el nem adsodott llam gazdasgok elemzse

A fizetsi mrleg egyenlege

A teljesen nylt gazdasgok elemzsekor eltekinthetnk a vilgpiaci rtl eltr belfldi rak krdstl, mivel ha magasabb lenne a belfldi termelssel ellltott termk ra, akkor az olcs importtermkek azonnal kiszortank a hazaiakat. A hazai cl termels (Y- X) - vagyis ssztermels (Y) cskkentve az exportcl termelssel (X) - egyensly esetn megegyezik a hazai termkek irnti kereslettel (G+ C+ I- M) - vagyis a kltsgvetsi kiadsok (G), a fogyaszts (C) s a beruhzs (I) komponensekbl sszetevd sszkereslet cskkentve az importtermkek (M) irnti kereslettel -, amibl a foly fizetsi (pontosabban a kereskedelmi) mrleg hinynak egyenlete a kvetkez:

M-X=G+C+I-Y. (1)

A feladat a keresleti sszetevk meghatrozsa a jvedelem fggvnyben. (Felttelezzk, hogy a jegybank kpes megszabni a kamatlb mrtkt, mg a fisklis politika az adkulcsok s a kltsgvetsi kiadsok meghatrozsrt felels.)

Ismert, hogy a fogyaszts (C) a jvedelem (Y), az adkulcsok (t), a brhnyad (w) s a kamatlbak (r) mrtktl fgg, s a kvetkez bekezdsben levezetettek rtelmben:
C = w Y(1- t)(1- r), (2)

mg hasonl logikt kvetve a beruhzsok (I) alakulsa:
I=(1-w)Y(1-t)(1-r) (3)

lesz, tovbb azt is felttelezzk, hogy a kltsgvetsi kiadsok (G) a jvedelem fggvnyben alakulnak: G = gY, amibl kvetkezen a jvedelemarnyos fizetsimrleg­hiny egyenlete:
m - x = d - r + tr, (4)

ahol g-t = d a kltsgvetsi hiny/jvedelem; a kisbetk a hasonl nagybets jellsek jvedelemarnyos rszt jellik.

A megtakarts

A megtakarts egyenlete vltozatlan jvedelemszint s vltoz kamatlbak esetn egyszer, ha a cskken hatrhasznok elmletvel sszhangban felttelezzk, hogy a fogyasztsra klttt jvedelemelem L sszhaszna logL. Ez esetben a bzisvben L1 jvedelembl r pozitv kamatlb mellett csak L0­t kltenek javak vsrlsra, s (L1 -L0)­t megtakartanak, ami ltal a bzisvi sszhaszon (logL1-log L0)-lal mrskldik, a trgyvben viszont kamattal bvlten n, vagyis ekkor a trgyvi fogyasztsihaszon­nvekmny megegyezik a bzisvi haszonmrskldssel, azaz kpletekkel kifejezve:
(log L2 -log L1) = (log L1 - log L0) (5)

s
(L2 -L1)/(L1-L0)=1+r (6)

Ez utbbi kt egyenletet megoldva nyerjk, hogy a megtakartsi rta (s) kplete s = r/(1 + r), amibl a fogyasztsi fggvny rr/(1+r) mellett C= w Y(1- t)(1- r) lesz.

Meghatrozhatjuk az egyenslyi kamatlbat is, mivel egyensly esetn a jvedelem s az sszkereslet megegyezik, gy Y= C+ I+ G, tovbb tudjuk, hogy G+ C+ I= Y(1 + d)(1- r), s gy
r = d/(1 + d). (7)

Az el nem adsodott llam gazdasgok egyenslyi felttele teht, hogy az - elsdleges - deficit fenti fggvnyben alakuljanak a kamatlbak, ez esetben nem gyorsul/lassul az inflci, s nem lesz a kereskedelmi mrlegnek hinya/tbblete.

Az inflci gyorsulsa

Ha a gazdasg teljesen zrt, akkor az inflci gyorsulsa (p) a kereslet s knlat hnyadostl fgg. Ha az indul helyzetben nem volt inflci, akkor az remelkeds s az inflci gyorsulsa szksgkpp azonos mrtk, teht 1 + p = (G + C + I)/ Y, amibl
p = d - r+ tr. (8)

Ezzel szemben, ha mr korbban is inflcis plyn haladt a gazdasg, akkor most p­vel gyorsult az inflci. Kpletszeren: ha C+ I+ G foly ras rtke d-r+ tr= 0 mellett (1 + )­szerese a reljvedelemnek (Y­nak), akkor az j rszint d-r+ tr mellett (1 + )(1 + d - r + tr) lesz, azaz p = d - r + tr az inflci gyorsulst jelli.

Mg egyszer, kicsit ltalnosabban: mivel nyitott gazdasgban a jvedelemarnyos foly fizetsimrleg­hiny egyenlete m-x= (G+ C+ I- Y)/ Y, s zrt gazdasgban az inflcigyorsulsi rtk p = (G + C+ I)/ Y-1, ebbl kvetkezen
m-x=p, (9)

vagyis azon feszltsgtnyezk, amelyek mellett a kereslet s knlat rtkei nyitott gazdasgban m - x jvedelemarnyos fizetsimrleg­hinyt eredmnyeznek, ugyanekkora mrtk p inflcigyorsulst vltannak ki zrt gazdasg esetn. Ebbl kvetkezen, ha egy orszg rszben nyitottnak s rszben zrtnak tekinthet, akkor adott feszltsghalmazt rszben a foly fizetsi mrleg hinyn, rszben az inflcigyorsulson keresztl lehet levezetni. Ha mst nem is tudunk els megkzeltsben az orszgrl, mint azt, hogy rszben nyitott, rszben zrt gazdasggal rendelkezik, annyit mondhatunk, hogy
adott feszltsg = m - x + p (10)

egyenslytalansgban fog megnyilvnulni, br a bels megoszlsa a megnyilvnulsi szfrknak mg nem ismert. (Pldul egy 15 szzalkos feszltsg megnyilvnulsa lehet 2 szzalkos inflcigyorsuls + 13 szzalkos jvedelemarnyos fizetsi mrleg hiny, vagy 8 szzalk p + 7 szzalk m - x stb., a feszltsgforrsok eddigi lokalizlsa segt a jobb megrtsben, s a feszltsgtranszfer tvlthatsga valsznnek tnik.)

Mivel a kt szls esetet, a teljesen nylt s a teljesen zrt gazdasgot megvizsgltuk, s megllaptottuk, hogy adott jvedelemarnyos kltsgvetsi kiads, bevtel, hiny s relkamatlb mellett a teljesen nylt gazdasg jvedelemarnyos foly fizetsimrleg­hinynak mrtke megegyezik a zrt gazdasgbeli inflcigyorsulsi mrtkkel, vagyis p = m - x, gy kombincijukrl elmondhatjuk, hogy adott g, t s r alkalmazsa esetn az rsznvonal­nvekeds gyorsulsa s a fizetsimrleg­hiny sszege lland lesz, azaz brmely gazdasgban
d-r+tr=p+m-x (11)

sszefggs igaz. Ha pldul g= 20 szzalk, t=10 szzalk, r= 8 szzalk, akkor a gazdasgi feszltsg mrtke 17,2 szzalkos lesz, ami rszben inflcigyorsulsban, rszben fizetsimrleg­hinyban fog megnyilvnulni. (A gazdasg termszetes zrtsga s az rfolyam­politika egytt dntik el, hogy a monetris s fisklis politikval kivltott feszltsg melyik terleten milyen mrtkben nyilvnuljon meg. Ha a lertkels 0 szzalk, akkor d - r + tr feszltsg teljesen m - x rovsra valsul meg, mg 17,2 szzalkos lertkels esetn a foly fizetsi mrleg nem romlik, mikzben az inflcigyorsuls 17,2 szzalkos lesz. Kzbens llapotnak tekinthet, ha pldul 10 szzalkkal rtkelik le a forintot, akkor a 17,2 szzalkos feszltsg 10 szzalk inflcigyorsulsban s 7,2 szzalk fizetsimrleg-hinyban lt testet. Knny beltni, hogy adott szzalkos lertkels esetn az importru ra ugyanolyan mrtkben emelkedik, s a hazai termel is - ezt kihasznlva - megemeli termknek rt ilyen mrtkben. Teht p = e szellemben m - x = d - r + tr - e, ha eltekintnk els lpsben attl, hogy nemcsak a lertkels okozhat inflcit, valamint attl, hogy a klkereskedelmi forgalomba nem kerl ([nontradable] krre ms szablyok vonatkoznak.)

Nem szltunk kt lnyeges krdsrl: milyen hatsa van az adkulcsok emelsnek, s milyen hatsa van a hatsgi remelseknek? Az adkulcsok emelsnek elemzsekor az ismert g - t - r + tr = m - x + p kpletbl indulhatunk ki, vagyis t emelse t(1- r)­rel mrskli az egyenslytalansgi nyomst, azaz a fizetsi mrleg s az inflcigyorsuls sszegre fkezleg hat. Tegyk fel, hogy minden ad forgalmi ad, gy az importtermkeket is rinti az ademels, vagyis a hats az, mintha rellertkeltk volna a belfldi valutt, vagyis minden termk ra megemelkedik, mikzben a fizetsi mrleg hinya (relsemleges rfolyam­politika esetn) javul.

Msik krdsnk egyes, a klkereskedelmi forgalomba nem kerl javak hatsgi rra vonatkozik: mi trtnik, ha felemelik pldul az energia rt? Mivel hatsgi rat a termszetes monopliumok esetn alkalmaznak, gy nem is merl fel a helyettests krdse, tovbb ha a nominlbreket lefel rugalmatlannak tekintjk, akkor ez az remels inflcigyorst hats lesz. gy ugyanarra a kvetkeztetsre kell jussunk, mint az adkulcsemels elemzsekor, vagyis ha p valamely komponenst emeljk, akkor az megfelel rszarnyokon keresztl p­t emeli, ebbl kvetkezen (relsemleges rfolyam­politika esetn) m - x mrskldni fog. Ha szksges hatsgi remelst elhalasztannk, akkor ez a kltsgvetsi kiadsokat nveln, amely relsemleges/relfelrtkel politika esetn fizetsimrleg­hinyban nyilvnulna meg.

A knlat

A jvedelem emelse rdekben ksrletezik a gazdasgvezets a kltsgvetsi hiny s az egyenslyinl kisebb kamatlbak alkalmazsval, gy a jvedelem meghatrozst kell elvgeznnk profittmeget maximl vllalkozsok esetn. Mivel a profittmeg (Z) a termels szintjtl (Y), a kamatlbaktl (r), a tke/termels hnyadostl (k), az adkulcstl (t) s a brhnyadtl (w) fgg, gy
Z= Y(1-kr- t- w) (12)

fggvnyt kell maximlnunk, figyelembe vve, hogy nvekv termels esetn a brhnyad (pldul a gyorsan nvekv tlrakltsgek, a fellendlskor ersd szakszervezetek brkvetelsei miatt) is nvekszik. [Elemzsnkben Leontief ­fle termelsi fggvnyt alkalmazunk; az adzs hatst pedig kt rszmodell felhasznlsval vizsgljuk: elsknt nem konkretizljuk az adfajtt (t), a msodik megkzeltsben pedig a brkapcsolt adk (j) hatst elemezzk.] Legyen
w = q + u[(Y- Y0)/ Y0)]. (13)

(q, u paramterek, Y aktulis jvedelemszint, Y0 bzis jvedelemszint). Derivlssal nyerjk, hogy a maximlis profittmeget a kvetkez termelsi szint mellett rik majd el a vllalkozk: Y= (1- kr - t - q + u)/(2u/ Y0), amibl azutn (Y- Y0)/ Y0 = (1-kr-t-q-u)/2u rtk szrmazik, vagyis a fajlagos jvedelemnvekmny gy
y= (1- kr- t)/2u- (u+ q)/2u, (14)

azaz a cskken adkulcsok s mrskld kamatlbak u s q egytthatk fggvnyben emelik a knlatot, mikzben a fizetsi mrlegben s inflcigyorsulsban megnyilvnul feszltsg mrtke g - t - r + tr = p + m - x.

Ha a (14) egyenletet kicsit talaktjuk gy, hogy a brkapcsolt adkat (j) alkalmazzuk, amelyet rszben a munkavllalk s rszben a munkltatk fizetnek, akkor profitfggvnynk alakja talakul Z = Y[1- kr - (1 +j) w] s w = q + u[(Y- Y0)/ Y0] formjv, amelyet megoldva nyerjk, hogy
y = (1- kr)/[2u(1 + j)] - (u + q)/2u. (15)

Az sszefggs struktrja hasonl az elz bekezdsekben ismertetetthez, az egyetlen vltozs, hogy most a brkapcsolt adk pozitv eljellel a nevezben s nem ltalnos implicit adkulcsknt negatv eljellel a szmllban mrsklik a jvedelmet, illetve a kamatlbvltozs hatsra bekvetkez jvedelemvltozst. Az abszolt knlati szint meghatrozsa tovbbi vizsgldst ignyel, tekintettel arra, hogy r rtke itt csak az esetben jelenti a kamatlb szintjt, ha a bzisvi kamatlb rtke 0 volt, ellenkez esetben r a bzisvi kamatlbtl val eltrst mutatja. Hasonl a helyzet az adkulcsok esetn is. Mindazonltal a kzgazdasgtanban nem szokatlan a fenti eljrs alkalmazsa.

Az eladsodott llam gazdasgok elemzse

Az egyenslyi kamatlb llamadssg esetn

Mint a bevezetben is emltettk, a kltsgvetsi hiny meghatrozsakor rgzteni kell, hogy csak foly hinyrl (d) vagy pedig a korbbrl felhalmozott, jegybankon kvli belfldi llampapr­llomny adssgszolglatrl, kamatfizetseirl is sz van.

Tegyk fel, hogy az llampapr­llomny (A) konzolokban testesl meg, gy azoknak lejrata nincs: rsunkban ezrt csak a kamatfizetssel kell foglalkozzunk.

Legyen most a teljes jvedelem (H) a foly jvedelem s az llampaprok kamatjvedelmnek sszege, azaz H= Y+ Ar. A kltsgvets kiadsai most
G + Ar = H(g+ ar), (16)

hinya pedig H(g - t + ar) = H(d + ar) lesz. Az egyenslyi kamatlb rtke ekkor H=C+I+G+Ar s C+I+G+Ar=H(1+d+ar-r+tr) miatt
r = d/(1- a - t), (17)

ami azt mutatja, hogy nagyon eladsodott s antiinflcis clokkal rendelkez gazdasg esetn, ahol teht a rtke magas, ott kicsiny elsdleges kltsgvetsi hiny kiegyenslyozsa is magas relkamatlb alkalmazst kvetelheti meg. Nzzk most a nem egyenslyi eseteket!

A fizetsi mrleg egyenlege

Teljesen nyitott gazdasg esetn a foly fizetsi mrleg egyenlete Az inflci gyorsulsa cm pontban lertakhoz kpest vltozik, mivel a jvedelemarnyos foly fizetsi mrleg hinya
H(g+ar+1-t-r+tr)-H)/H, (18)

amibl
m-x=d-r+(a+t)r. (19)

Msknt azt is mondhatjuk, hogy a meglehetsen eladsodott gazdasgban az elsdleges kltsgvetsi hiny ltal okozott kereskedelmimrleg­hinyt kamatemelssel mind kevsb lehet helyrehozni, st ha (a + t) > 1 rtket elrte a gazdasg, akkor a kamatemels mr csak ront a helyzeten. (Magyarorszgon a = 0,25 a megfelel rtk, mivel a jegybankon kvli belfldi llampapr­llomny kb. 1000 millird forint, vagyis a nem tl eladsodott orszgokra kigondolt eszkztr tbb­kevesebb sikerrel alkalmazhatnak tnik.)

Az inflcigyorsuls

A zrt gazdasgbeli inflcigyorsuls mrtke is vltozik H(g + ar + 1- t - r + tr)/ H-1 alapjn
p = d - r + (a + t)r (20)

lesz. gy a (9) sszefggs (m - x = p) ez esetben is igaz marad, amibl kvetkezen a flig nylt gazdasgokra megfogalmazott sszefggs a kvetkez alakot lti: m - x + p = d + r(a + t -1). Ha felttelezzk, hogy a lertkels e = p, akkor m - x = d + (a + t -1)r - e mellett kvnt szintre llthat be a jvedelemarnyos foly fizetsimrleg­hiny mrtke.

A knlat

A knlati elemzst is meg kellene ismtelnnk, mivel ugyan a foly jvedelemvltozshoz struktrjt tekintve nincs mit hozztennnk, azt viszont alaposan meg kell vizsglnunk, hogy ha magasabb kamatlbak esetn munka nlkl is jelents jvedelemhez lehet jutni az llampaprok kamataibl, akkor ez miknt mdosthatja w­t [azaz w =f(Y) helyett w =f(Y,ar) fggvny kerl boncks al], tovbb figyelembe kell venni azt is, hogy a vllalkozk kevsb rzik a kamatemels terht, mivel a meglv llampaprjaikbl szrmaz kamatbevtel azt nmileg kompenzlja. Valsznnek tnik mindezrt az, hogy az egysgprofit (1 - kr - t - w) kplete
[1-(k-a)r-t-w(1-a)] (21)

formjv alakul t, de ez egyelre olyan gyenge felttelezs, hogy mg tovbbi rveket kell gyjtennk mellette.

Az eladsods dinamikja

Meg kell azonban vizsglnunk az eladsods dinamikjt a klasszikusnak szmt Haliasson-Tobin­modell segtsgvel, zrt gazdasgot felttelezve. A jvedelemarnyos llamadssg­nvekmny (v1-v0)= az elsdleges deficit (d) + a jvedelemnvekedsi temmel (y) cskkentett relkamat (r) s a bzisvi eladsodottsg (v0) szorzata - a jvedelemarnyos bzispnz (h) s a nominl(rel + inflci)kamatlb szorzata (r + p), azaz kpletben:
v1-v0=d+(r-y)v0-(r+p)h (22)

amibl zrt gazdasg esetn, mivel a teljes eladsodottsg (v) a kamatoz adssgllomny (a) s a bzispnzmennyisg (h) sszege (v = a + h), kvetkezik, hogy:
a1=a0(1+r-y) +[d-2h0(p+y)] (23)

vagyis a trgyvi kamatoz jvedelemarnyos adssgllomny a bzisvi adssgllomny brutt kamatlbbal (1 + r) nvelt s jvedelemvltozssal cskkentett szorzata, plusz az elsdleges deficit cskkentve a bzisvi relatv pnzbzis dupljnak a foly ras jvedelemnvekmnnyel val szorzatval.

Korbbi jellseinkkel sszhangban a1=a, gy sszessgben azt mondhatjuk, hogy az eladsodott zrt gazdasg esetn hrom clrtket: a jvedelemnvekmnyt (y), az inflcigyorsulst (p) s a kamatoz eladsodottsgot (a) tudunk hrom szablyoz vltozval befolysolni, amelyek az elsdleges kltsgvetsi kiads (g), az adkulcs (t) s a relkamatlb (r). Nyitott gazdasg esetn mg egy eredmnyvltozt kell meghatrozni: a foly fizetsimrleg­hinyt (m - x), mikzben a szablyozsi vltozk krt bvti a rellertkels (e) mrtke. gy az eredmnyvltozk szma s a clvltozk szma is ngy.

A zrt gazdasgra kidolgozott Haliasson-Tobin­kplet gy terjeszthet ki egyszeren a nyitott gazdasgra, ha felttelezzk, hogy a teljes llamadssg­llomny nemcsak a kamatoz belfldi rtkpaprokban s bzispnzben, hanem klfldi adssgban (f) is megtestesl (v = a + h +f). Az ebbl szrmaz kvetkeztetsek rendkvl szertegazak, az rdemi algebrai szmts elvgzse mindaddig nem indokolt, amg a knlati oldalon nem sikerl egyrtelmen meghatrozni az sszefggseket. Az sszefggsek irnya azonban gy is egyrtelm, most a belfldi llampaprban trtn eladsodst nemcsak az inflci mrskelheti, hanem a klfldi eladsods is.

Mg egy kockzati elem

Fejtegetseink lezrsakppen nhny egyszer dolgot meg kell mg emltennk. A nvekedsi tem kpleteinl nem ismertettk, hogy a magas inflcinak tbbek kztt jvedelemmrskl hatsa van, mivel a megemelked rak egyttal az rak szrdsnak nvekedst is jelentik, azaz a vllalkoz kockzata megn, mivel nem lehet bizonyos benne, hogy a ksztermkek rdinamikja nem marad el a nyersanyagok rdinamikjtl. gy a relrtkekben gondolkod kpletek - helytelenl - egy fontos kockzati elemtl eltekintenek.

A hossz tv nvekeds meghatrozirl

Hasonlan fontos krds, hogy dolgozatunk csak rvid tv krdsek elemzst tzte ki cljul, hossz tvon ms sszefggsek hatrozzk meg a nvekeds temt, mgpedig pozitv mdon az innovcik s negatvan a koalcik. Schumpeter s Olson nevnek emltse helyettesti jelenleg terijuk bemutatst, mivel a jelen rsnak nem feladata a hossz tv nvekedsi tem okainak ismertetse, mindssze annak jelzse fontos, hogy alapveten ms a rvid s a hossz tv nvekeds krdse, az gynevezett fenntarthat nvekeds fogalma az, amelyik megksrli az tmenetet lerni.

A marxista hagyomnyoktl mg el nem szokott olvas az innovcit termelerknt, a koalcit termelsi viszonyknt rtelmezheti. Ennek rtelmben a hossz tv gazdasgi nvekeds feltteleinek alaktsa jelents rszben kormnyzati feladat, tl a fisklis politika eszkztrn, koalcit gtl eszkzket kell mkdtetni, a versenyhivatalok aktv tevkenysgt btortani, a termszetes monopliumok esetn az rellenrzs bevlt mdszereit alkalmazni, gy az energiaszektorban az (inflci­ x) szzalkos rkpzsi gyakorlatt clszer mkdtetni, a trvnyhozsban vigyzni kell a jradkvadsz­csoportok kordban tartsra, a deregulci btortsra. A gazdasgi jogszolgltats egyszerstsnek, gyorstsnak tmogatsa stb. mind a koalciellenes tevkenysg vgzst jelenti. Fontossga miatt kln is ki kell emelni a korosztlyi jradkvadszok problmjt, azaz az alacsony nyugdjkorhatr az a teherttel, amely miatt Magyarorszgon a brkapcsolt adk vilgviszonylatban is dobogs helyezse megfojtja a termels dinamizldsnak az eslyt, gy a korhatr emelse a legaktulisabb antikoalitv eszkznek is tekinthet.

Az innovcik hazai btortsa hossz s sikertelen mltra tekinthet vissza a tervgazdasg korbl, most viszont a felsoktats katasztroflis helyzete, a kutatsi tevkenysg sszezsugorodsa, teljes szakmk pusztulsa kzepette ismt felmerl a Hankiss Elemr ltal szorgalmazott "ki kellene tallni ezt az orszgot" elgondols szksgessge. Ez adhatna sarokpontokat ahhoz, hogy milyen fbb irnyokba lenne indokolt az innovcis potencilt bvteni, br a konkrt sztnzst csak piacszer mdszerekkel szabad vgezni, mint az nhny orszg gyakorlatbl jl ismert.

Mindez elvezet a rvid s a hossz tv kapcsolathoz, ha mr snen van a hossz tv nvekeds krdse, vagyis az innovcival s koalcigtlssal kapcsolatos feladatok vgzse jl halad, s a termkek mszaki sznvonala nem marad el a minsgi szabvnyokban lefektetett paramterektl, csak akkor indokolt az egyenslyt rvid tvon ront intzkedsek felvllalsval a konjunkturlis nvekedst beindtani. Ellenkez esetben a helyzet pr hnap mlva rosszabb vlik, mint a beindts eltt, tvlatosan tekintve rontottunk helyzetnkn.

Kvetkeztetsek

A gazdasgpolitika dilemmi

Az eddigiek alapjn nhny egyszer kvetkeztets is megfogalmazhat. A knlat a kereslet, a foly fizetsi mrleg s az inflci gyorsulsa kpletekkel is szmthat a kamatlbak, az adkulcsok, az elsdleges kltsgvetsi kiadsok s az llamadssg­tmeg fggvnyben. Kamatlbcskkentssel, adkulcsmrsklssel lehet a termelst sztnzni, de tudni kell, hogy ezek mellett az intzkedsek mellett a kereslet a knlatot meghaladan nvekszik. A keletkezett feszltsg azutn inflcigyorsulsban vagy a foly fizetsi mrleg hinyban, illetve ezeknek a lertkelstl fgg tetszleges kombincijban is testet lthet. A termelslnktsnek teht jl szmszersthet ra van, amibe beletartozik az is, hogy az ers inflci elbizonytalantja a termelket, s ekkor a knlat kevsb fog emelkedni, mint azt eddigi sszefggseink alapjn vrnnk. Hasonlkpp, ha a foly fizetsi mrleg mrtktelen romlsa rn igyekeznnk a termelst nvelni, akkor a devizatartalkok fogysakor egyre magasabb ron tudunk kls forrst ignybe venni, ami megkrdjelezi az lnkt stratgia jogosultsgt.

Ugyanakkor nem zrjuk ki annak lehetsgt, hogy adott idszakban rtelmes lehet kismrtk feszltsget vllalva beindtani a nvekedst, mivel ha j minsg termket lltanak el hatkony eljrssal, akkor ez nhny ven bell megtrlhet. Mindig a gazdasg ltalnos llapota az, amely megszabhatja a gazdasgvezets szmra, hogy szabad­e vllalni egy kicsiny, jl kiszmthat mellkhatsokkal jr lnktsi akci indtst. Nemzetkzi tapasztalatokat mindenre lehet hozni, voltak orszgok sikeres lnktssel, s voltak kudarcot eredmnyez beavatkozsok, volt, ahol blcsen hagytk, hogy magtl megjavuljon a gyenglked gazdasg, s volt, ahol kihagytk a gygyszer segtsgvel trtn lbra llts lehetsgt. Csak a mikroszfra konkrt elemzse esetn juthatunk arra a kvetkeztetsre, hogy tmadsra vagy ppen ellenkezleg, a visszavonulsra, tovbbi felkszlsre rett az id.

Elmlettrtneti krdsek

A fentiekben vzolt sszefggsek tvolrl sem mutatjk lezrt rendszer kpt, mindssze hipotzisek egy Y, r koordintarendszer megtltshez. Alapfelttelezsnk szerint mind a hagyomnyos IS­LM, mind az azt felvltani trekv Barro­fle j makrokonmia lnyegi krdsekben nylt mell, s ezrt indokolt a korrekci.

A keynesi gazdasgtan, amely a pnzpiacnak komoly szerepet szn, igazbl nem tudta alapvet jszgt, a pnzt kielgten meghatrozni; a klnfle pnzdefincik gyakran egymssal ellenttes mozgst mutatnak, tovbb a pnzkeresleti grbe bizonyos llampaprtmeg esetn magas kamatszinten visszahajlv vlik, ezltal meghatrozatlan az egyenslyi kamatlb-jvedelem egyenslyi pont. Valsznnek ltszik, hogy a pnzelmlet jl megvan a pnz nlkl, a kamatlbpolitika egyfle ikertermknek tekinthet a pnzmennyisg vltozsa, annak kihagysval a megrtsi lncolat nem romlik, hanem javul.

Hasonlkpp nehz elfogadni a Barro­fle kzgazdasgtan alapfeltevst, aminek rtelmben a knlat kamatlb­emlkedskor bvl. A munkapiaci tapasztalatok nem perdntek ebbl a szempontbl. Csbt lehet azt mondani, hogy nvekv kamatlb esetn a munkaknlat is bvl, mivel ekkor a megtakartsbl szrmaz ksbbi jvedelemelnyt nem a mai fogyaszts visszafogsa rn lehet realizlni, hanem nvekv munkaknlat esetn fennmaradhat a jelen fogyaszts is, s nvekedhet a megtakartsok miatti kamatjvedelem is, de gy vlem, a vllalkozk lesebben reaglnak a kamatlbvltozsra, mint a hztartsok, nvekv kamatlbak esetn mrskldik a knlat. Ugyanakkor Marcur Olson ta tudjuk, hogy a szakszervezetek meghatroz ervel brnak a brtrgyalsokon, s rgi tapasztalat, hogy nvekv termels esetn sikerrel harcolnak a brhnyad emelsrt.

A gazdasgpolitikai modell

Az rsunkban kifejlesztett modell gy interpretlhat, hogy a jegybank s a fisklis politika a gazdasgi nvekedsre, az inflcigyorsulsra, a foly fizetsi mrleg hinyra vonatkozlag tartalmaz elkpzelseket, kpes megszabni a kamatlbat a refinanszrozsi kamatlbakon keresztl, megllaptani az adkulcsokat s megszabni a kltsgvets elsdleges kiadsait. Amikor az eszkzvltozk mrtkeirl dntenek,akkor tudjk, miknt gondolkodnak a vllalkozk s a szakszervezetek. A vllalkozk adott kamatlbak mellett csak annyira emelik a kibocstst, hogy a magasabb kibocsts mellett ersd szakszervezetek ltal kiharcoland brhnyad mellett a profittmeg maximlis legyen. Ezt a - jtkelmletileg is valsznleg jl megragadhat - helyzetet a klasszikus kzgazdasgi eszkzkkel lerva, a vgeredmny Y, r koordintk esetn a knlat enyhn, a kereslet ennl ersebben negatv lejts grbje, metszspontjuk adja az egyenslyi rtket, a keresleti s knlati grbk a 3. s 6. pontok alapjn szmszersthetk. Mivel kamatlbemels hatsra teljesen nylt gazdasg esetn a knlat lineris, mg a kereslet hatvnyozott mrtkben cskken, gy ilyenkor a kereskedelmi mrleg javul. A grafikon knnyen felltztethet az rak, a kltsgvetsi bevtelek s kiadsok, a lertkelsek hatsainak tanulmnyozsra is, de jelen llapotban egyszersge megknnyti az egybevetst az IS­LM s a Barro­fle modellvilggal.

Arra tettnk ksrletet, hogy a mindig igaz ltalnos egyenletek helyett valamelyest konkrtabb irnyba tereljk a gondolkodst; tisztzzuk, hogy melyek a makrokonmia szerepli, milyen clokkal s eszkzkkel rendelkeznek, azt mikor s hogyan kell a tbbi rsztvevnek figyelembe vennie s vgl is mi slhet ki egy makrokonmiai pkerpartibl racionlis magatarts esetn.

Hivatkozsok

ALEXANDER, S. S. [1952]: Effects of a Devaluation on a Trade Balance. IMF Staff Papers, 2. 263-278. o.

BAILEY, M. J. [1971]: National Income and the Price Level. New York, McGraw-Hill, msodik kiads.

BARRO, R. J.-GROSSMAN, H. I. [1976]: Money, Employment and Inflation. Cambridge: Cambridge, University Press.

DORNBUSCH, R. [1975]: Exchange Rates and Fiscal Policy in a Popular Model of International Trade. American Economic Review, 65. 859-871. o.

DORNBUSCH, R- FISCHER, S. [1984]: Macroeconomics. McGraw-Hill, New York, harmadik kiads.

HICKS, J. [1946]: Mr. Keynes and the Classics. Econometrica 5, 1937. prilis, 147-159. o. Value and Capital. Oxford: Oxford University Press, msodik kiads.

LAIDLER, D. E. [1985]: The Demand for Money: Theories and Evidence. New York: Harper and Row, harmadik kiads.

IMF [1977]: The Monetary Approach to the Balance of Payments. IMF Institute, Washington, D. C.

OHLIN, B. [1981]: Interregionlis s nemzetkzi kereskedelem. Kzgazdasgi s Jogi Knyvkiad, Budapest.

PHELPS, E. S. [1970]: The New Microeconomics in Employment and Inflation Theory. Megjelent: Microeconomic Foundations of Employment and Inflation Theory. New York: Norton.

SARGENT, T. J- WALLACE, N. [1975]: Rational Expectations, the Optimal Monetary Instrument, and the Optimal Money Supply Rule. Journal of Political Economy 83, prilis. 2431-2254. o.

SDERSTEN, B. [1985]: A klgazdasgtan hatsmechanizmusa. Kzgazdasgi s Jogi Knyvkiad, Budapest.

TOBIN. J.: A proposal for International Monetary Reform. Eastern Economic Journal, 4. 153-159. o.

VARIAN, H. R. [1991]: Mikrokonmia kzpfokon. Kzgazdasgi s Jogi Knyvkiad, Budapest.

 
Szavazs
Cikkeimrl vlemnye
Milyennek tallja a cikkeimet?

Nagyon j
J
Rossz
Kr volt feltenni
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!